Olimpiyskyi, Kiev

24.05.2012 01:09
Stadiumi Olimpik (Olimpiyskyi), Kiev

Është hapur: 1923 (është rinovuar 2011)
Kapaciteti zyrtar për Euro 2012: 68.000
Pjesëmarrja më e lartë: 69.720 (Ukrainë v Gjermani, nëntor 2011)


Lokacioni

Stadiumi gjendet në qendër të Kievit, në bregun e djathtë të lumit Dnieper.

Pozicionimi i tij mundëson që atje të shkohet me mënyra të ndryshme transporti.Atmosfera

Përkundër pistës atletike, legjenda ukrainase, Andriy Shevchenko, pohon se në këtë stadium ka kushte fantastike për lojë.

Ai thotë se akustika është e jashtëzakonshme, prandaj është mjaft ngazëlluese të luash aty.

Takimet e Euro 2012 që do të zhvillohen në Kiev:

11 qershor: Ukrainë v Suedi (20.45)
15 qershor: Suedi v Angli (18.00)
19 qershor: Suedi v Francë (20.45)
24 qershor: Fituesi i Grupit D ndaj vendit të dytë të Grupit C (20.45)
1 korrik: Finalja (20:45)
Komente Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Ju lutem respektoni rregullat e portalit.
Shih të gjitha rregullat për komentim
Analizë
Formacioni më i mirë i Euro 2012

Formacioni më i mirë i Euro 2012

02.07.2012 10:24
0Komente
Finalja e madhe e Euro 2012

Finalja e madhe e Euro 2012

01.07.2012 18:04
0Komente
Juve, Barca e Real dominojnë finalen

Juve, Barca e Real dominojnë finalen

30.06.2012 23:47
0Komente
Stadiumet
Miejski, Poznan Miejski, Poznan
Miejski, Wrocław Miejski, Wrocław
Narodowy, Varshavë Narodowy, Varshavë
PGE Arena, Gdansk PGE Arena, Gdansk
Arena Lviv Arena Lviv
Donbass Arena, Donetsk Donbass Arena, Donetsk
Olimpiyskyi, Kiev Olimpiyskyi, Kiev
Metalist, Kharkiv Metalist, Kharkiv