Cruyff: Spanja ka filozofinë e Barcës

01.07.2012 18:55
Legjenda e Barcelonës, Johan Cruyff, ka dhënë një deklaratë kontraverse, ku ka lëvduar impaktin e klubit katalanas në kombëtaren spanjolle, si indikatorin kryesor për sukseset e Stuhisë së Kuqe në dekadën e fundit. “Më parë nuk dihej se si Spanja do të luante, por me daljen në skenë të Xavit dhe lojtarëve të tjerë sikur ai, Spanja ka krijuar stilin e saj, i cili vjen nga koncepti dhe filozofia e Barcelonës, me idenë e mbajtjes së topit në mënyrë të vazhdueshme”.
 
“Kjo filozofi është implementuar disa vite më parë nga Spanja, por në Itali ky stil është diçka e re.  Ata gjithmonë luanin Katenaçio, kështu kanë dashur të luajnë trajnerët e tyre. Ata luajën shumë vite me atë sistem. Tani, koncepti i lojës kreative në Itali ka ndryshuar, në këtë rast Pirlo e ka ndryshuar. Spanja dhe Italia janë dy ekipe që duan ta mbajnë topin”, ka thënë Cruyff. /Telegrafi/
Komente Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Ju lutem respektoni rregullat e portalit.
Shih të gjitha rregullat për komentim
Analizë
Formacioni më i mirë i Euro 2012

Formacioni më i mirë i Euro 2012

02.07.2012 10:24
0Komente
Finalja e madhe e Euro 2012

Finalja e madhe e Euro 2012

01.07.2012 18:04
0Komente
Juve, Barca e Real dominojnë finalen

Juve, Barca e Real dominojnë finalen

30.06.2012 23:47
0Komente
Stadiumet
Miejski, Poznan Miejski, Poznan
Miejski, Wrocław Miejski, Wrocław
Narodowy, Varshavë Narodowy, Varshavë
PGE Arena, Gdansk PGE Arena, Gdansk
Arena Lviv Arena Lviv
Donbass Arena, Donetsk Donbass Arena, Donetsk
Olimpiyskyi, Kiev Olimpiyskyi, Kiev
Metalist, Kharkiv Metalist, Kharkiv